Jobinside

Nordisk Möbeltransport & Städservice

Representerar du arbetsgivaren?

Nordisk Möbeltransport & Städservice - Anställdas omdömen om lön och andra arbetsvillkor

Så här har Nordisk Möbeltransport & Städservice bedömts som arbetsgivare:

4.1/10

2 Omdömen

Dåligt Neutralt Bra
Lön
Möjlighet till utveckling
Ledning
Möjlighet att påverka
Arbetsmiljö
Medarbetare/stämning
Rekommenderas?

Alla omdömen

7.3/10
  
Nordisk Möbeltransport & Städservice 
   Städpersonal
för 14 år sedan
Omdöme generellt
Jag jobbade för NMT ett bra tag utav 2011, och jag kan inte mer än säga att jag tyckte att det var ett bra företag.

Jag sökte jobbet igenom arbetsförmedlingen och blev kallad på intervju kort därefter.

Efter att jag fått reda på att jag fick jobbet som jag sökte så blev jag satt arbete direkt, fick då jobba med en erfaren städare som lärde upp mig vad gällande städteknik samt hur man hanterar rengöringsprodukterna på bästa sätt.

NMT hade även två utbildningar under den tiden jag var anställd utav dom som innefattade medelhantering, städteknik samt säkerhet på arbetsplatsen.

Hade man några frågor angående vare sig jobbet eller utanför jobbet så fick man alltid ett svar snabbt och enkelt, ett tips eller en rekomendation och det uppskattade jag verkligen

Jag var tyvärr tvungen att lämna NMT då jag bestämde mig för att flytta uppåt landet. Jag hoppas att företaget expanderar även hit i framtiden och att man kanske då kan få chans att jobba för dom igen.
Visa betygsstaplar Göm betygsstaplar
Dåligt Neutralt Bra
Lön
Möjlighet till utveckling
Ledning
Möjlighet att påverka
Arbetsmiljö
Medarbetare/stämning
Rekommenderas?
0.9/10
  
Nordisk Möbeltransport & Städservice 
för 14 år sedan
Omdöme generellt
Den här arbetsgivaren vill för det första inte skriva anställningsbevis direkt, utan väntar helst tills man jobbat ett arbetspass.

Sedan kan du räkna med en "ring o spring"-anställning. Alltså behovsanställning med timlön och med lön under det kollektivavtal som ligger närmast till hands.

Anställningsformen tycks sakna stöd i såväl LAS som kollektivavtal.

Givetvis har företaget inte tecknat kollektivavtal och du får ingen information om vilka försäkringar som eventuellt finns ifall det händer dig något.

Är du det minsta obekväm så får du sparken samma dag. D v s du blir aldrig mer tillfrågad om att jobba.

Minst en av de andra anställda är lojal mot cheferna och försöker få dig att skriva upp färre timmar än du verkligen jobbat.

På kontoret kunde jag se skrivna lappar där chefen klart och tydligt krävde att dagens sista arbetsuppgift (ställa i ordning) skulle göras efter betald arbetstid. D v s på din fritid.

Anställs du som städare så kan du inte räkna med någon introduktion eller upplärning värd namnet. Det orsakar förvirring och det blir i det närmaste omöjligt att ha koll på vilka rengöringsmedel och trasor som används till vilket ändamål.

Städningarna kan alltså aldrig bli bättre än ren amatörstädning.

Arbetshandskarna var tunna och gick sönder så lätt att det var meningslöst att använda dem. Städredskapen var av lågprisklass och delvis trasiga.

Har du ställt obekväma krav (som då t ex ett anställningsbevis) och därefter fått sparken så får du först inget veta annat än att du aldrig blir kontaktad igen och när du sedan kräver ditt anställningsbevis så heter det att du haft "samarbetssvårigheter".

Sådana ord i ett arbetsgivarintyg kan ge dig stora problem med a-kassan. Personligen räddades jag undan det problemet som av en skänk från ovan av ett nytt jobb nästan direkt efter detta.

Detta är inget företag som jag kan rekommendera vare sig för arbetssökande eller potentiella kunder.
Visa betygsstaplar Göm betygsstaplar
Dåligt Neutralt Bra
Lön
Möjlighet till utveckling
Ledning
Möjlighet att påverka
Arbetsmiljö
Medarbetare/stämning
Rekommenderas?