Jobinside

Kommentarer till omdöme av Samhall

Gå tillbaka till Samhall
0.1/10
  
Samhall 
för 17 år sedan
Omdöme generellt
I korthet: Korrupterat och nepotistiskt statligt bemanningsföretag vilket utnyttjar funktionshindrade i urusla arbetsmiljöer och ger dessa sina anställda slavlöner samtidigt som sk direktanställda ger sig själva ett stort antal förmåner såsom traktamenten och tjänstebilar med mycket mera samt har normala och anständiga lönevillkor.

Om du råkar vara funktionshindrad eller ha ett sk arbetshandikapp: Sky bemanningsföretaget som pesten!
Visa betygsstaplar Göm betygsstaplar
Dåligt Neutralt Bra
Lön
Möjlighet till utveckling
Ledning
Möjlighet att påverka
Arbetsmiljö
Medarbetare/stämning
Rekommenderas?
Kommentarer av besökare
för 17 år sedan
Vill bara tillägga att detta är Litorins favoföretag
för 17 år sedan
Håller med. Jobbade faktiskt via dem genom AF's inblandning. Var hårt arbete på restaurang och ingen anställning förrän 6 månader. Fyyfan!
för 17 år sedan
Kan bara instämma att det är så det går till på Samhall. Det är precis lika illa för de anställda även i region Linköping. Personalen skyfflas omkring som själlös boskap som inte anses kunna förstå sitt eget bästa. Personalen förväntas också att använda delar av sin oerhört usla ersättning som de får för sitt hårda arbete för att Samhall ska kunna öka sina vinster och visa bra resultat så att cheferna får beröm från högre ort. Så akta er väldigt noga för att hamna på Samhall!

Du måste vara inloggad för att kommentera.