Jobinside

Kommentarer till omdöme av Teleperformance

Gå tillbaka till Teleperformance
4.0/10
  
Teleperformance 
för 13 år sedan
Omdöme generellt
Mitt omdöme sätts främst sett till vilka alternativ det finns för en som nyligen gått ut gymnasiet. Lönen är sådär. Inkl dem helger och kvällspass man blir tilldelade så hamnar man på ca 12500kr efter skatt. Säljer man och lyckas nå dem målen som sätts hamnar man däremot kring 15000kr efter skatt, vilket jag tycker är helt rätt.
Eftersom man får mycket ansvar och kunskap angående fakturor, orderhantering, systemnavigering, kundbemötande och produkter så tycker jag arbetet är relativt utvecklande. Det finns "team" som man kan få befordran till om man är särskilt bra på att lösa bekymmer. Jag anser dock ej att fördelningen av arbetsuppgifter är sådär. Det är inte alltid team leadern i ett team som är kunnigast, vilket begränsar utvecklingen hos dem anställda i teamet. Men det är även ett jobb där man själv påverkar sin utveckling beroende på hur mån man är om att lösa kundens problem.
Ledningen är väldigt frånvarande. Det är dock meningen att allt skall tas med din team leader om du har några synpunkter. Problemet där är att din team leader kan vara väldigt frånvarande vissa dagar, medans närvarande andra dagar.
Möjligheterna att påverka är minimala. Alla vet om att det är ett ekonomiskt projekt som precis går ihop, vilket gör att önskemål om snabbare datorer, bättre arbetsmiljö och höjda löner sällan hörsammas.
Arbetsmiljön kan jag beskriva som rätt trång och högljud, vilket inte är den mest ideala arbetsplatsen. Det finns dock en företagsavdelning med bättre arbetsförhållanden. Arbetsgivaren är dock samarbetsvillig att göra uppoffringar om en anställd har speciella behov i form av ergonomi.
Stämningen på jobbet är bra när det finns tillfälle att kommunicera, vilket i sig inte är speciellt ofta. Jag förväntar mig dock att jag ska jobba när jag går till jobbet så det är inget konstigt i sig. Folk är glad att dem har ett jobb och ofta på bra humör så det är på så vis en trevlig arbetsplats att befinna sig på.
Bättre arbetslokaler och högre lön är det som skulle göra att jag skulle rekommendera arbetet till någon som redan har jobb. Jag finner dock inte många skäl att rekommendera någon som har en fast anställning att börja jobba på Teleperformance istället.
Visa betygsstaplar Göm betygsstaplar
Dåligt Neutralt Bra
Lön
Möjlighet till utveckling
Ledning
Möjlighet att påverka
Arbetsmiljö
Medarbetare/stämning
Rekommenderas?
Kommentarer av besökare
Inga kommentarer ännu.

Du måste vara inloggad för att kommentera.